Zotero: zarządzanie bibliografią naukową.

2021/02/07

_images/zotero.png

Zrzut ekranu z Zotero w pierwszym oknie, z otwartą stroną Research Gate w firefox pod spodem. Kliknięcie na ikonę w prawym górnym rogu przeglądarki spowoduje dodanie opisu wyświeltonej pracy do Zotero (włącznie z dodaniem PDF samej pracy oraz jego zindeksowaniem, jeśli PDF jest dostępny). Rysunek mozna powiększyć poprzez kliknięcie nań.


Zotero to komputerowy program do zarządzanie bibliografią naukową (Reference Management Software).

Z Wikipedii PL:

Wolny i otwarty program komputerowy służący do zarządzania bibliografią i przypisami bibliograficznymi oraz do organizacji źródeł podczas pisania prac naukowych. Program pozwala na automatyczne pobieranie danych bibliograficznych oraz pełnych tekstów (jeśli są dostępne) z internetowych katalogów bibliotecznych i dostosowywanie wyglądu przypisów w tekście, integruje się z przeglądarką internetową, a także z edytorami tekstu, m.in. z Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice.org Writer i NeoOffice. Producentem programu jest Centrum Historii i Nowych Mediów George Mason University.

Strona w Wikipedii po angielsku: https://en.wikipedia.org/wiki/Zotero

Istnieje wokół kilkanaście szeroko stosowanych programów tego rodzaju. Ich porównanie znajdziemy tutaj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_reference_management_software

Do ciekawszych w moim odczuciu i z powodów mnie interesujących (otwartość, darmowość, praca na różnych platformach, obsługa TeX) należą następujące:

Jedną z głównych zalet Zotero jest to, iż pochodzi ze świata otwartego oprogramowania (a więc coś stabilnego) i nie jest nakierowany na cele komercyjne.

Bardzo dobrym programem jest EndNote, ale cholernie drogim. Mendeley zaś (Elsevier) bardzo niepewny, bo choć bezpłatny, to jednak komercyjny i zasady korzystania z niego zmieniają się.

Zotero: Instalacja i konfiguracja.

Początkowa instalacja opisana jest na stronach: https://www.zotero.org/support/installation

Instalacja polega na wykonaniu następujących kroków:

  • Instalacji wersji binarnej do użytku z lokalnego komputera,
  • Instalacji wtyczek dla przeglądarki (Firefox, Chrome lub inne) ułatwiających współpracę z przeglądarką,
  • Instalacji wtyczek dla Libre Office (w moim przypadku; obsługiwane są i inne programy do redagowania tekstów)
  • Stworzeniu konta (bezpłatnego) na zotero.org pozwalającego na synchronizację danych między różnymi komputerami (np. tym w domu i tym w pracy, a nawet na smartfonie w czasie jazdy autobusem do pracy).

Proces instalacji jest bardzo prosty. Warto jednak pomóc sobie licznymi opisami dostępnymi w internecie (także po polsku) albo filmami. Szczególnie polecałbym np.:

Emanuel Kulczycki, Jak zainstalować i skonfigurować Zotero? https://www.youtube.com/watch?v=9xeS6nifq6A

Film jest jeszcze z 2013 rok, ale informacje w nim podane są jak najbardziej poprawne (swą drogą, warto obejrzeć więcej filmów tegoż autora o tematyce mogącej wielu tutaj zainteresować).

Kilka innych przykładów dokumentacji i wyjaśnień:

Zotero: synchronizacja.

Główny problem z Zotero: zotero pozwala na bezpłatne korzystanie z synchronizacji w obłoku jedynie dla objetości danych mniejszej niż 500 MB. To niewiele, jeśli chce się korzystać z synchronizacji plików PDF. W moim przypadku (fizyka) średnia objętość jednej pozycji to około 3MB, a więc 500 MB to zaledwie 160 pozycji. O wiele za mało jak na moje potrzeby. Chciałbym 10 razy więcej pozycji bezpłatnie, a więc 5 GB danych. Za tyle trzeba już płacić niewspółmiernie wiele do korzyści.

Zamiast jednak korzystać z automatycznej synchronizacji w obłoku można po prostu kopiować między komputerami zawartość folderów z danymi. W przypadku Linuksa domyślna nazwa takiego foldera to ~/Zotero/storage/ . Należy też kopiować przy tym plik sql. Zotero musi być zamknięty podczas kopiowania z/do.