Dobrze wypełnione sloty. Ewaluacja naukowców.

2021/02/08

_images/slots.png

Dobrze wypełnione sloty, czyli jak być naukowcem w Polsce w latach 20. XXI wieku to książka, jakiej mi brakowało. Przyda się każdemu początkującemu (i nie tylko początkującemu) naukowcowi. Może być także wielce pomocna części administracji w instytucjach naukowych.

Oto skrócony spis rozdziałów:

  1. Wstęp
  2. Anatomia artykułu naukowego
  3. Ewaluacja artykułu naukowego
  4. Technika dyskusji naukowej
  5. Polski naukowiec za granicą

Znajdziemy w książce zebrane w jedną całość informacje potrzebne do przygotowania się do ewaluacji naukowej (doktoranci, adiunkci, itp), wyjaśnienia terminów takich jak indeks Hirscha i pokrewne metody oceny dorobku naukowego, opis procesu przygotowywania artykułów naukowych do publikacji. Omówiona jest praca redakcji czasopism naukowych. Pokazane są różnice między ewaluacją pracownika naukowego a ewaluacją instutucji naukowej. Dyskutowane są metodologie rankingów czy to naukowców czy instytucji. No i wreszcie omówiony jest sposób zapełniania owych osławionych, tytułowych slotów.

Mimo, że książka dotyczy na pozór tematów formalnych, administracyjnych, pisana jest językiem przystępnym, nieformalnym, czasem z dodatkiem drobnych dowcipów.

W zasadzie wszystkie przedstawione w książce informacje są dostępne szeroko w internecie. Sa one jednak bardzo rozproszone w nieładzie. Ta książka jest pomocna w systematyzacji wiedzy na te tematy, jakże ważne dla każdej osoby żyjącej z pracy naukowej. Szczególnie będzie pomocna osobom młodszym w swej karierze. Gorąco polecam!


_images/marek_kosmulski.jpg

Marek Kosmulski jest profesorem Politechniki Lubelskiej ze specjalnościami w dziedzinie chemii. Więcej informacji o nim znajdziemy na jego prywatnych stronach www: https://marek.kosmulski.org/ (warto poszperać na jego stronach, wiele tam ciekawego czytania).

Autor udostępnił bezpłatnie swą książkę, wydaną przez Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej (2020). Można ją ściągnąć w postaci PDF z adresu http://bc.pollub.pl/publication/13802 albo też z niniejszego miejsca, http://nanophysics.pl/TOOLS/FILES/DobrzeWypelnioneSloty.pdf