QNX Systems

By Zbigniew Koziol

Przywykliśmy już do dysków twardych o rozmiarach gigabajtów, pamięci RAM o wielkości megabajtów, procesorów pracujących przy częstościach gigaherców. Czy ktoś nas wogóle pyta, czy potrzebujemy tych prędkości i tylu udoskonaleń w komputerach służących gigantom sprzętu komputerowego do wyciągania forsy z naszych kieszeni? Sprzedaż komputerów PC spada ostatnio i istnieje potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązan które umożliwiłyby biznesom utrzymanie się na powierzchni.

Można zauważyć nowy trend: zastępowanie popularnych komputerów PC przez potężne komputerowe urządzenia do odtwarzania treści multimedialnych.

Spójrzmy, w jaki sposób firma z Ottawy w Kanadzie, QNX Software Systems, planuje przejąć dużą część lukratywnego, szybko zmieniającego się rynku.

QNX, powstała w 1980 roku, posiada wiodącą pozycję w przemyśle systemów operacyjnych opartych na technologii mikrojąder (microkernel) oraz systemów pracujących w czasie rzeczywistym. Firma posiada już dużą bazę klientów w wielu dziedzinach, między innymi na rynku elektroniki powszechnego użytku i na rynku telekomunikacji.

W informacji prasowej opublikowanej 24 kwietnia tego roku firma ogłosiła strategię "ustanowienia wiodącej roli systemu operacyjnego QNX na rynku urządzeń elektronicznych o wartości wielu miliardów dolarów". "Nasz cel jest prosty: chcemy, aby system QNX obsługiwał jedną trzecią spośród ponad 400 milionów urządzeń, których pojawienie się na rynku do roku 2003 przewidują analitycy rynkowi" - powiedział Gordon Bell, prezydent QNX.

Aby dokonać szybkiego startu na rynku z nową technologią, QNX wprowadziła kilka rewolucyjnych przedsięwzięć. Można na przykład sciągnąć z internetu za darmo (w celach niekomercyjnych) ich system operacyjny. Planuje się udostępnienie kodu zródłowego wielu narzędzi, sterowników i bibliotek. Uruchomiono także, dla zachęty programistów, internetową sieć samopomocy.

Wielką zaletą nowego systemu jest to, iż jest on wysoce kompatybilny z systemem operacyjnym Linux. Tak więc osoby pracujące dotychczas nad rozwojem Linuxa będą miały łatwe zadanie, gdy zechcą zając się rozwojem systemu QNX, tworzeniem nowych narzędzi albo przystosowaniem tych istniejących już w systemie Linux na potrzeby systemu QNX. Również rozwiązania przyjęte w dziedzinie wydawania licencji na kod zródłowy są w dużej mierze oparte na idei otwartego kodu zródłowego - idei, ktora tak bardzo przyczyniła się do rozwoju Linuxa. QNX stosuje pomysł "dostępnego kodu zródłowego", co oznacza, że kod ten bedzie mógł być swobodnie wykorzystywany przez zainteresowanych programistów.

Największym atutem systemu jest oprogramowanie do korzystania z sieci, składające się z pełnej implementacji protokołu TCP/IP, a także z PPP, DHCP, NFS, RPC oraz SNMP. Z internetem użytkownicy mogą się łączyć albo za pomocą karty Ethernet albo z pomocą modemu.

Sprawdzałem jednak sam! Można już dostać kopię wersji demonstracyjnej nowego systemu ze stron www firmy, http://www.qnx.com. Wersja ta mieści się na jednej zaledwie dyskietce! Zawiera ona przeglądarkę stron www (z możliwością korzystania z JavaScript oraz SSL-128). Ta sama dyskietka zawiera też serwer www, GUI, umożliwia połączenie z internetem, zawiera przykładowe strony www, demonstrację animowanej grafiki wektorowej...

QNX posiada również dostępne dodatkowe moduły takie jak Macromedia Flash 4, RealPlayer 7 oraz własny odtwarzacz multimediów w systemie MPEG, a także moduły obsługi dzwięku. Zadziwiające!